Što je Ego?

Jednom riječju, naš ego je naše duševno neiskustvo!

Što smo neiskusniji, to imamo više svjesnih i nesvjesnih strahova. Logično je, sve što nam je nepoznato i ono što nismo iskusili, toga se bojimo. Što imamo više strahova, to imamo jači duboki nesvjesni osjećaj manje vrijednosti, odnosno nevažnosti. A što je taj osjećaj snažniji, po načelu paradoksalnosti kruga, to više nesvjesno kompenziramo kreirajući identitet koji nam pruža osjećaj važnosti, a koji prihvaćamo kao svoju osobnost s kojom se vremenom i navikom saživimo. 

Npr. nemamo iskustvo samoće i zbog tog neiskustva kreira nam se strah od samoće i time potreba da nikada nismo sami. Zato se jako volimo družiti, izlaziti i tražiti partnere. To nam daje osjećaj važnosti i to proglašavamo svojim identitetom, odnosno osobnošću. Kada se izložimo samoći i upoznamo ju, ona nam postaje nevažna, odnosno iskustvo. Tada možemo biti i sami i u društvu, no s obzirom na to da možemo raditi oboje, onda ćemo uvijek slijediti istinu, odnosno raditi ono što je ispravno i za nas i za druge.

Onda imamo mogućnost izbora kojeg prije nismo imali zbog straha.

Ego nije neprijatelj, nego učitelj

Jednostavno rečeno, kada nemamo iskustvo onda nam je neka tema jako važna i nesvjesni fokus u životu, a kada apsolviramo tu temu onda spoznamo to iskustvo, ono time postaje potpuno nevažno. Kada su nam važne barbike i autići, to je naš ego. Kada sve to iskusimo time to postaje nevažno, to je onda naše iskustvo, naše znanje. Kada nam je važna pažnja ili dokazivanje, to je naš ego. Kada sve to iskusimo time to postaje nevažno, to je onda naše iskustvo i znanje. Kada su nam važni izlasci ili materijalne stvari, to je naš ego. Kada sve to iskusimo time to postaje nevažno, to je onda naše iskustvo. Kada odgađamo ili smo sebični i puni sumnje i uvjerenja, to je naš ego. Kada naučimo odlučnost, nesebičnost, prihvaćati sebe i slobodu, tada nam sve to postaje nevažno, odnosno naše iskustvo. Kada se bojimo javnog nastupa, konflikata, tuđeg mišljenja ili neuspjeha, to je naš ego.

Kada sve to iskusimo time to postaje nevažno, to je onda naše iskustvo. Što više iskustva, to tiši ego i veća zrelost, odnosno razina svjesnosti. I zato ego nije neprijatelj, nego učitelj, jer nas tjera u iskustva dajući im važnost i tako nam zapravo nudi da postanemo bolje i zrelije osobe, jer savladavajući strahove sakupljamo iskustva i vještine samoostvarenja te upoznajemo vlastite potencijale i stječemo jasnoću.

Također, naš ego i identitet se nesvjesno nadograđuje raznim negativnim događajima tijekom odrastanja kroz našu okolinu poput trauma. I vežemo se za taj naš identitet i osobnost govoreći da smo takvi. No, učeći vještine samoostvarenja poput oprosta i traume postaju obično iskustvo, odnosno nevažne. Jer ako smo mi naučili vještinu oprosta i stekli takvu unutarnju snagu, trauma će postati opet – nevažan događaj. Zato se za nekoga najmanja trauma uhvati jako dugo, a druga osoba ni ne primijeti sami događaj, ovisno o iskustvu, odnosno zrelosti i snazi same osobe.

Ako smo već došli u život s tim da se volimo nametljivo dokazivati i još tijekom odrastanja nas je netko razmazio, to će kreirati naš agresivni ego, identitet. Kada jedan dan shvatimo da je nametljivost i razmaženost nevažna i nezrela jer proizlazi iz našeg neiskustva – osjećaja nevažnosti i manje vrijednosti te zaista prestanemo biti takvi, možemo reći da smo stekli to iskustvo i dodatno sazreli.

Ako smo već došli u život plašljiviji i još tijekom odrastanja doživjeli traumu koja nas je dodatno učinila sklonijima udovoljavanju, to će kreirati naš pasivni ego, identitet. Kada se jedan dan suočimo sa svojim traumama i udovoljavanjima te time shvatimo njihovu nevažnost i nezrelost jer proizlazi iz našeg neiskustva osjećaja nevažnosti i manje vrijednosti te zaista prestanemo biti takvi, moći ćemo reći da smo stekli to iskustvo i dodatno sazreli.

I upravo taj identitet se naziva lažnim jer sakriva naše pravo JA, našu dušu i sve ono što ona želi i po što je došla.

Ego je naše neiskustvo koje se izražava kroz svjesne i nesvjesne strahove naših izazova ega – sebičnosti, potreba, odgađanja, uvjerenja, iluzija, zamjeranja i sumnji koje uzimamo zdravo za gotovo i čiju ispravnost ne propitujemo. Održavanje tog „status quo“ je isto egoistično jer opet proizlazi iz straha od promjene, odnosno od neiskustva promjene. Kada steknemo iskustvo promjene, nemamo strah od nje, može i ne mora se dogoditi, ne izaziva nam nikakvu emocionalnu reakciju. Tada nema potrebe za „status quo“ već rado mijenjamo sebe i stvari sukladno istini i onome što je ispravno.

Ego nas kroz nesigurnost i strah i izazove ega uvjerava da smo, primjerice, superiorni ili inferiorni, naivni ili nepovjerljivi, preplašeni ili agresivni. On sprečava da vidimo istinu o sebi i okolini u kojoj živimo; kao da nam je netko na oči stavio egoistične naočale kroz koje stvarnost vidimo kao bolju ili lošiju od one kakva uistinu jest, ali nikada onakvu kakva je stvarno. Jednostavno rečeno, nemamo dovoljno iskustva kako bi vidjeli stvarnost i istinu. I kada povjerujemo egu, javlja se psihička patnja. Jer ego koji izaziva našu sebičnost ili potrebu da se ističemo i dokazujemo isti je onaj ego koji će nam sutra izazivati strah i sumnju.

No, mi ne možemo biti tužni ni depresivni, ni bezvoljni, ni ljuti, apatični, paranoični, izgubljeni, zavidni, ljubomorni, ni vezani za posao, stvar ili ideju, ni sumnjičavi, niti se možemo zavaravati.
Ne mi, nego zapravo naše duše nisu tužne. One su sretne i ne poznaju patnju, jer jedino ego može zadavati bol i uvjeriti naš um da smo tužni. Ta patnja alarm je naše duše da smo na pogrešnom putu, da nešto radimo krivo i egoistično. To je stanje temeljni razlog za osvještavanje. Zato postoji i zato nam je poklonjeno.

Zašto bi uopće počinjali istraživati sebe i boriti se protiv svojih strahova kada ne bi bilo psihičke patnje da nas povrijedi i time upozori da smo se odmaknuli od istine? Tko bi se uopće bavio svojim egom kada nas ne bi upozoravao da radimo nešto pogrešno. Što jača patnja, to brže osvještavanje. Zato, osvijestimo se sami da ne prizovemo patnju. Ali, ego može biti toliko dugo s nama da ne znamo gdje on završava, a gdje počinju naše duše. Toliko dugo da se saživimo s tom maskom pa ona postaje „normalno“ stanje, a mi povjerujemo da smo to zaista mi. I zaista, mislimo li da smo mi naš ego, to ćemo i postati. I teško da ćemo ga nadvladati sve dok ne shvatimo kako sve ono s čime se poistovjećujemo nismo mi.

Mi nismo grad u kojem živimo, posao koji obavljamo, titula za koju se vežemo, nogometni klub za koji navijamo, auto koji vozimo, dijete koje volimo, suprug ili supruga koji nam nedostaju, hobi koji obožavamo, ideja koju zagovaramo, stil života koji njegujemo, glazba koju slušamo. Mi nismo nijedna emocija koja je posljedica vezivanja za te pojave i ideje. I to ne znači da ne smijemo imati ili baviti se svime time, nego samo da u tome ne smijemo tražiti vlastitu vrijednost i potvrdu identiteta, jer tako egu prepuštamo vodstvo, a istina nam postaje neuhvatljiva. A ego jača svaki put kada ne želimo slijediti istinu. Svaki put kada nam je nešto neugodno ili nezgodno učiniti, a znamo da bismo trebali.

Svaki put kada nas je strah, pa izbjegavamo postupiti pravilno. Svaka ga takva situacija hrani i s vremenom ga je sve teže prepoznati jer ga doživljavamo kao urođeni dio sebe. Crnilo koje osjećamo u sebi, egoizam, strahovi, želja da naudimo sebi ili drugima, sve to počinjemo doživljavati kao dio sebe. Naš je zadatak da ga osvijetlimo istinom i tako počnemo nadzirati strahove bez obzira na to kako se oni manifestiraju. S vremenom će ego biti tiši i jasnije ćemo čuti vlastite duše koje su presretne, i one će to jasno izraziti našem umu, jer imaju jasnu svrhu koju trebaju ostvariti ako smo ih spremni slušati.

Autor

Zoran Salopek

Od traumatične mladosti do duhovne samoostvarenosti. Njegova putovanja, ukorijenjena u stvarnom iskustvu i dubokom introspekciji, osvjetljavaju ključeve utišavanja ega, traženja istinskog smisla života i pomoći drugima da pronađu istinsku radost i svrhu.

Zanima vas više?

Zoran je ovdje da vam pomogne i pruži vodič kroz kompleksnosti duhovnosti i osobnog razvoja. Ne ustručavajte se postaviti pitanje!

Kada ego nestane, duša se probudi.
Mahatma Gandhi

Otkrijte putovanje u samospoznaju

Želite li saznati više o tome kako utišavanje ega može dovesti do dubljeg razumijevanja ljubavi i istine?
Zoran Salopek vodi vas na putovanje koje će promijeniti vaš pogled na život.

Upišite svoj e-mail i dobijte ekskluzivan pristup početnim poglavljima njegovih knjiga.